Kapitálové životné poistenie

Oplatí sa vôbec tento typ poistky?Uvažujete nad tým, žeby ste sa pustili do zabezpečenia svojho vlastného života resp. života vašich blízkych  po vašej smrti? Počuli ste o mnohých produktov a variantoch tohto produktu, no neviete, ktorý sa oplatí vybrať, ich jednotlivé výhody a nevýhody a iné zaujímavosti? V tomto článku si hlbšie preklepneme kapitálové životné poistenie, ktoré v sebe zahŕňa poistenie smrti (ako rizikové ŽP), ale aj iný špeciálny produkt, ktorým je sporenie. K nemu si však môžete pripoistiť aj iné životné udalosti, ktorými môžu byť úraz, invalidita, zdravie / choroba, strata zamestnania, no do zmluvy môžete zakomponovať aj vaše deti.

Jeho princíp

Princíp tohto produktu je veľmi jednoduchý. Na základe vami zasielaných pravidelných poplatkov si zabezpečujete to, že v prípade vašej smrti (ak v poistnej zmluve nie je zakomponovaná aj iná osoba), bude vašej rodine vyplatená určitá zmluvne dohodnutá čiastka. Okrem tejto nepríjemnej udalosti však tento produkt zahŕňa aj sporenie, ktoré by malo našetrenú čiastku navýšiť. Ako ste si mohli všimnúť, hovoríme o tom, že by malo, pretože reálne navýšenie je diskutabilné, ale o tom si povieme nižšie.

Ak sa teda pre kapitálové životné poistenie rozhodnete, platíte jednu čiastku v pravidelných intervaloch buď mesačne, štvrťročne, polročne alebo ročne. Tá sa potom rozdelí na dve časti. Prvú časť tvorí poistná zložka (pre prípad smrti) a druhú sporiaca zložka.

Sporí sporiaca zložka skutočne?

Hlavným bodom úrazu tohto produktu je práve sporiaca zložka, ktorá vám nenasporí tak, ako by ste očakávali resp. tak, ako vám zainteresovaný finančný poradca nahovoril. Máloktorý pracovník konkrétnych spoločností sa vám zmieni o tzv. technickej úrokovej miere (skrátene TUM) a o rôznych poplatkoch, ktoré z vášho sporenia spravia miniatúrne porcelánové prasiatko, do ktorého sa zmestili len drobné. Práve TUM a rôzne poplatky spôsobujú, že sporiaca zložka tohto produktu je niekoľkonásobne nevýhodnejšia než sporenie v relevantnej inštitúcii (napr. banke).

Ak by ste si pravidelne kontrolovali stav vašej sporiacej zložky od začiatku uzatvorenia zmluvy a pravidelného posielania poistného, zistili by ste, že dlhú dobu ste v mínuse, v „lepšom“ prípade na nule, čo zapríčiňujú vyššie zmienené fakty. Do plusových hodnôt by ste sa dostali po dlhšom čase, no asi by ste si išli udierať hlavu do steny, keby ste zistili, že vaše našetrená suma ani zďaleka nezodpovedá tomu, čo ste pravidelne zasielali. K zhodnoteniu vkladov môže dôjsť až po veľmi dlhej dobe.

Ak stále máte o kapitálové životné poistenie záujem, tak poskytuje ho každá poisťovacia spoločnosť. V čom sa však jednotlivé ponuky môžu líšiť, je práve výška jednotlivých poplatkov za tento produkt, ale aj samotné krytie smrti. Ako možno zistiť, ktorá poisťovňa ponúka najvýhodnejšie, najlepšie prípadne najlacnejšie kapitálové životné poistenie?

Vynechajte osobné stretnutiaDajte koniec osobným návštevám pobočiek

Pri osobnom prieskume by ste si mohli vytrhať aj všetky vlasy z toho, aké by to bolo zdĺhavé pochodiť toľko spoločností, absolvovať tie isté zdĺhavé rozhovory, aby ste v mnohých prípadoch dospeli k nepríjemným zisteniam (hlavne tým cenovým). Celý tento osobný prieskum vás môže znechutiť natoľko, že ponuky ostatných poisťovacích spoločností zavrhnete okamžite, hoci ste ich reálne nezisťovali a možno práve tie by boli skutočne zaujímavými.

Porovnanie online

Dnešný svet vám ponúka aj iné riešenie, než chodiť osobne do pobočiek rôznych poisťovacích spoločností. Tým riešením pre vás by bolo využiť kalkulačku kapitálového životného poistenia online, ktoré vám urobí presne porovnanie jednotlivých ponúk viacerých spoločností a to za veľmi krátky čas. Vašou úlohou bude len doplniť zopár údajov, ktoré sú pre výpočet výsledkov v porovnaní veľmi dôležité. Vyplňovanie údajov v online formulári trvá niekoľko minút. Ten odošlete jednoduchým klikom a potom už len čakáte na konkrétne porovnanie.

Zaujala vás táto možnosť, no neviete, kto také porovnanie kapitálového životného poistenia ponúka? Úplne na začiatku môžete zazrieť vyznačené slovné spojenie. Jedným klikom naňho budete presmerovaný na takú stránku, ktorú hľadáte. Okrem porovnania vám poskytne aj podstatné informácie o všetkých produktoch životného poistenia, čiže v konečnom dôsledku sa možno rozhodnete pre niečo iné. Stojí za zmienku, že porovnanie kapitálového životného poistenia je nezáväzné a hlavne bezplatné.

Stabilný kapitál alebo riskantná investícia?

Možno ste počuli, že nielen kapitálové životné poistenie, ale aj to investičné v sebe obsahuje sporiacu zložku. Práve to druhé však pre každého predstavuje zvýšené riziko toho, že sa mu investície vôbec nevrátia. Ako z názvu tohto produktu vyplýva, vaše vklady môžete ľubovoľne investovať, no ich zhodnotenie ba ani návratnosť nie je zaručená. Ak chcete z vašich vkladov vidieť aspoň symbolickú čiastku, radšej si zvoľte kapitálové životné poistenie.

S dostatočnými informáciami by pre Vás výber nemal byť problémTak teda ktoré?

Poistiť si svoju smrť, a tým aspoň na krátky čas zabezpečiť svoju rodinu je veľmi múdrym riešením. Pre ktorý produkt sa však rozhodnúť, ak sa vám núka toľko variantov? Sú nutné aj pripoistenia? Za nás dostávajú jednoznačne červenú investičné a kapitálové životné poistenie, a to práve kvôli tomu, že vám dajú vysoké očakávania a na konci vám ostane len zúfalý úsmev.

Samotné rizikové životné poistenie (pre prípad smrti) však považujeme za veľmi užitočný produkt, ktorý je rozumnou voľbou každého klienta (ak si vyberie správnu spoločnosť). Pripoistenia sú takisto zaujímavým riešením zabezpečenia neočakávaných životných situácií, no nikde nie je zaručené, že nastanú, čím by ste vaše peniaze opäť posielali do „čiernej diery“. Ak sa však udejú, veľmi ich oceníte.

Výber rôznych poistení nie je jednoduchý a najlepšie urobíte, ak sa o všetkom poradíte s nezávislým odborníkom, ktorý vám svoju pomoc ponúkne nezáväzne a bezplatne aj na stránke, ku ktorej sa dostanete po kliknutí na hore označené slovné spojenie. Bez zatajovania vás oboznámi o výhodách a nevýhodách jednotlivých ponúk prípadne konkrétnych poisťovacích spoločností.

Na záver by sme vám chceli poradiť, aby ste vaše možnosti ohľadom života a smrti skutočne konzultovali s nezávislým poradcom, ktorému nepôjde o jeho zisk z predaja, ale o vaše dobro. Ten vám môže presnejšie povedať, prečo si zvoliť alebo nezvoliť kapitálové životné poistenie, no rozširujúce informácie o predmetnom produkte sa môžete dočítať aj v súhrnom článku na reddite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *